BASEBALL

College World Series

Omaha, Neb.

(Double Elimination; x-if necessary)

Saturday, June 15

Game 1: Michigan (45-20) vs. Texas Tech (44-18), 1 p.m.

Game 2: Florida State (41-21) vs. Arkansas (46-18), 6 p.m.

Sunday, June 16

Game 3: Louisville (49-16) vs. Vanderbilt (54-11), 1 p.m.

Game 4: Mississippi State (51-13) vs. Auburn (38-26), 6:30 p.m.

Monday, June 17

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 1 p.m.

Game 6: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Tuesday, June 18

Game 7: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6 p.m.

Wednesday, June 19

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 loser, 6 p.m.

Thursday, June 20

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 loser, 7 p.m.

Friday, June 21

Game 11: Game 6 winner vs. Game 9 winner, 1 p.m.

Game 12: Game 8 winner vs. Game 10 winner, 6 p.m.

Saturday, June 22

x-Game 13: Game 6 winner vs. Game 9 winner, 1 p.m.

x-Game 14: Game 8 winner vs. Game 10 winner, 6 p.m.

Championship Series

(Best-of-3)

Monday, June 24: 6 p.m.

Tuesday, June 25: 6 p.m.

x-Wednesday, June 26: 6 p.m.

BASKETBALL

WNBA

EASTERN W L Pct GB

Connecticut 6 1 .857 —

Washington 4 2 .667 1½

Chicago 3 2 .600 2

Indiana 4 3 .571 2

New York 2 4 .333 3½

Atlanta 1 4 .200 4

WESTERN W L Pct GB

Los Angeles 3 2 .600 —

Minnesota 4 3 .571 —

Seattle 4 3 .571 —

Las Vegas 2 3 .400 1

Phoenix 2 3 .400 1

Dallas 0 5 .000 3

Wednesday

New York 75, Minnesota 69

Thursday

Indiana 76, Dallas 72

Friday

Seattle at Washington, 6 p.m.

Connecticut at Minnesota, 7 p.m.

Los Angeles at Phoenix, 9 p.m.

New York at Las Vegas, 9:30 p.m.

GOLF

LPGA: Meijer Classic

At Blythefield Country Club

Grand Rapids, Mich.

Partial First Round

a-denotes amateur

Jenny Shin 34-32—66

Katherine Perry 32-34—66

Mariajo Uribe 34-33—67

Sarah Burnham 36-32—68

Lizette Salas 36-32—68

Nasa Hataoka 35-33—68

Jin Young Ko 36-32—68

Mina Harigae 37-31—68

Kristy McPherson 38-31—69

Alana Uriell 32-37—69

Annie Park 37-32—69

Danielle Kang 36-33—69

Moriya Jutanugarn 36-33—69

Karen Chung 34-35—69

Haeji Kang 34-35—69

Karine Icher 35-35—70

Pavarisa Yoktuan 34-36—70

Caroline Masson 37-33—70

Cristie Kerr 37-33—70

Inbee Park 34-36—70

Na Yeon Choi 35-35—70

Clariss Guce 36-34—70

Celine Herbin 36-34—70

Oklahoma Golf Association

Senior State Amateur Championship

The Greens Country Club

Match Play

Quarterfinals

Don Cochran, Norman 5&3 vs Randy Robinson, Oklahoma City

Terry Collier, Bixby vs Jeff Smith, Arcadia 4&3

Blake Gibson, Yukon 6&5 vs Curt Howard, Bristow

Brent Taylor, Bartlesville vs Jerry Nick, Okmulgee 3&2

Semifinals

Don Cochran, Norman 4&3 vs Jeff Smith, Arcadia

Blake Gibson, Yukon 2 up vs Jerry Nick, Okmulgee

Local

CEDAR RIDGE

MGA Twilight

Gross: 1. Mike Alsup 35; 2. Billy Lowry 36; 3. Colton Staggs 37; 4. Tyler Hunt 39; 4. Tyke Lawson 39; 4. Steve Jelley 39.

Net: 1. Alex Gravley 34; 2. Colin Lee 34; 3. Ken Gibson 35; 4. Mark Cochran 36; 5. David Myers 37; 5. Rob Cass 37; 5. Rick Engles 37; 5. Gary Gravley 37; 5. Kerry Siegfried 37; 5. Terry Davis 37; 5. Javier Gamarra 37; 5. Mickey Coats 37.

FOREST RIDGE

TGA 3-Man Shamble

Low Gross: Bryan Lunger 67

Low Net: Scott Starkey 62

Teams: Scott Starkey, Dan Dyer, Scott Ward 57; Bryan Lunger, Dan Duerson, Vince Nerio 59; Pat Trowbridge, Ron Kise, Mark Johnston 60; Burch Williams, Merliln Kilbury, Richard Townley 60; Dave Wing, Lloyd Gilliam, Don Helterbrand 60; Scott Crane, Travis Warner, Kyle Denney 61; Joe Tuttle, Terry Trimble, Tom Lewis 61; Mike Foster, Paul Stanton, Richard Barnett 61; Jim Lowell, Joe Boydston, Danny Barnett 61; Kevin Joyce, Matt Campbell, Aaron Massey 62; David Leighton, Ricky Cavener, Mark Weber 63; Tim Burchfield, Jeremiah Swezey, Ross Novak 63; Bob Fouke, Danny Mosier, Don Jernigan 64; Gerry Phillips, David Kelley, Wayne Driggers 64; Stephen Dixon, Brett Allred, Dave Womack 64; Tim Bracken, Mark Robinson, Bobby Biskup 67.

GOLF CLUB OF OKLAHOMA

MGA 3 Club Best Ball

1st Flight: Gross: 1. Terry Collier and Richard Hunt; 2. Art Bennett and Brad Watts. Net: 1. Andrew Garrean and Steve Wilson; 2. Justin Birdsill and Jordan Birch.

2nd Flight: Gross: 1. Joe Mann and John Killingsworth; 2. Steve Hildebrand and Jim Eckhart. Net: 1. Kyle Mattox and Rich Bevins; 2. Tom Dooley and Mike McCue.

MOHAWK PARK

Thursday Scramble

1. Don Jones, Al Freitus, Dennis Herrig, Bob Morrison, 66; 2. Al Kubeck, Mike Collins, Brent Mecom, Bob Reed, 66; 3. J.R. Robertson, Doug Whitson, Barney Akuna, Bob Young, 66; 4. Dell Wilson, Kevin Anderson, Bailey Jackson, Wayne Weaver, 67.

SAPULPA

Senior Scramble

1. Roger Gray, Jerry Bennett, Ed Horton, Leon Pritchard, 63; 2. Steve Carlile, Paul Pearcy, Doyle Williams, Earl Hall, 63; 3. Craig Crowder, Bill Cruikshank, Bud Musser, Gail Musser, 64; 4. Will Cleveland, Van Robinson, Frank Wright, Bob Hunt, 65; 5. Marc Dale, Bob Warner, Ed Werre, Garner Pewewardy, 65; 6. Johnny Baker, Dave Block, Cody Henshaw, Bob Henshaw, 66; 7. Harry Bailey, Dave Ostrander, Bob Phillipe, Rob Jones, 66; 8. Dave Henderson, Bo Collier, Ken Rentz, Lloyd Skinner, 68; 9. Jim Herron, Lee Benest, Jerry Lewis, J T Baker, 69; 10. Melvin Fox, Dave Snyder, Mark Nelson, Tom Oakley, 69.

SOUTH LAKES

LF/SL Play O.N.E.S

Championship Flight: 1. Janice Boerner, 2. Joanne Ames.

A Flight: 1. Patty Monroe, 2. Diane Schmidt.

B Flight: 1. Wendy Sasser, 2. Kim Owen.

C Flight: 1. Donna Ford, 2. Leslie Day.

D Flight: 1. Deborah Erker, 2. Diana Carson.

Thursday Night Scramble

Flight A: 1. Brad Nelligan, Bradley Nelligan; 2. Greg Carter, Chip Huston.

Flight B: 1. Pete Moran, Joel Bean; 2. Michael King, Jeff Nickel.

Shoots age or better

BATTLE CREEK: Clyde Stoycoff, 72, shot 72.

SOUTH LAKES: Gene Brumble, 90, shot 83.

STONE CREEK: Tommy Schooley, 79, shot 79.

TULSA COUNTRY CLUB: Jim Metcalf, 91, shot 84.

Disc Golf

Local

At Chandler Park

Pro: T1, Chase Thayers 40; T1, Brandon Hickey 40; T3, Chris Hicks 44; T3, Nick Blazek 44.

Advanced: 1, Mike Thurber 43, 2, James Owen 45; 3, Fred Falis 46.

Intermediate: 1, Clint Baggett 45; 2, Brian Jennings 47; 3, Tyler Oaks 48; T4, Bryce Davis 50; T4, Robert Weber 50.

SOCCER

Women’s World Cup

FIRST ROUND

GROUP A

W L T GF GA Pts

x-France 2 0 0 6 1 6

Norway 1 1 0 4 2 3

Nigeria 1 1 0 2 3 3

South Korea 0 2 0 0 6 0

x-advanced to knockout stage

Friday, June 7

France 4, South Korea 0

Saturday, June 8

Norway 3, Nigeria 0

Wednesday, June 12

Nigeria 2, South Korea 0

France 2, Norway 1

Monday, June 17

France vs. Nigeria, 2 p.m.

South Korea vs. Norway, 2 p.m.

GROUP B

W L T GF GA Pts

x-Germany 2 0 0 2 0 6

Spain 1 1 0 3 2 3

China 1 1 0 1 1 3

South Africa 0 2 0 1 4 0

x-advanced to knockout stage

Saturday, June 8

Germany 1, China 0

Spain 3, South Africa 1

Wednesday, June 12

Germany 1, Spain 0

Thursday, June 13

China 1, South Africa 0

Monday, June 17

Germany vs. South Africa, 11 a.m.

China vs. Spain, 11 a.m.

GROUP C

W L T GF GA Pts

Brazil 1 1 0 5 3 3

Italy 1 0 0 2 1 3

Australia 1 1 0 4 4 3

Jamaica 0 1 0 0 3 0

Sunday, June 9

Italy 2, Australia 1

Brazil 3, Jamaica 0

Thursday, June 13

Australia 3, Brazil 2

Friday, June 14

Jamaica vs. Italy, 11 a.m.

Tuesday, June 18

Australia vs. Jamaica, 2 p.m.

Italy vs. Brazil, 2 p.m.

GROUP D

W L T GF GA Pts

England 1 0 0 2 1 3

Argentina 0 0 1 0 0 1

Japan 0 0 1 0 0 1

Scotland 0 1 0 1 2 0

Sunday, June 9

England 2, Scotland 1

Monday, June 10

Argentina 0, Japan 0

Friday, June 14

Japan vs. Scotland, 8 a.m.

England vs. Argentina, 2 p.m.

Wednesday, June 19

Japan vs. England, 2 p.m.

Scotland vs. Argentina, 2 p.m.

GROUP E

W L T GF GA Pts

Canada 1 0 0 1 0 3

Netherlands 1 0 0 1 0 3

Cameroon 0 1 0 0 1 0

New Zealand 0 1 0 0 1 0

Monday, June 10

Canada 1, Cameroon 0

Tuesday, June 11

Netherlands 1, New Zealand 0

Saturday, June 15

Netherlands vs. Cameroon, 8 a.m.

Canada vs. New Zealand, 2 p.m.

Thursday, June 20

Netherlands vs. Canada, 11 a.m.

Cameroon vs. New Zealand, 11 a.m.

GROUP F

W L T GF GA Pts

United States 1 0 0 13 0 3

Sweden 1 0 0 2 0 3

Chile 0 1 0 0 2 0

Thailand 0 1 0 0 13 0

Tuesday, June 11

Sweden 2, Chile 0

United States 13, Thailand 0

Sunday, June 16

Sweden vs. Thailand, 8 a.m.

United States vs. Chile, 11 a.m.

Thursday, June 20

Sweden vs. United States, 2 p.m.

Thailand vs. Chile, 2 p.m.

Latest Line

Major League Baseball

National League

WASHINGTON -188 Arizona +173

NEW YORK -117 St. Louis +107

MIAMI -114 Pittsburgh +104

ATLANTA -131 Philadelphia +121

COLORADO OFF San Diego OFF

LA DODGERS -144 Chicago +134

Milwaukee -140 SAN FRAN +130

American League

Boston -195 BALTIMORE +180

TAMPA BAY -178 LA Angels +166

Cleveland -155 DETROIT +145

MINNESOTA -205 Kansas City +185

CHICAGO -111 New York +101

HOUSTON -230 Toronto +210

OAKLAND -175 Seattle +163

Interleague

CINCINNATI OFF Texas OFF

Home team in CAPS