Jenks vs Union (copy)

Jenks’ AJ Franklin blocks a penalty kick, helping the Trojans escape Union in the Class 6A title game May 11. Franklin was chosen to play in the 6A All-State soccer match June 13 at Moore High School. IAN MAULE/Tulsa World

The Oklahoma Soccer Coaches Association has announced rosters for its 31st All-State matches June 13-15 at Moore High School.

A total of 240 athletes will represent the state’s three competitive classes on 20-player teams.

Boys and girls Class 6A matches will be played June 13, the 5A matches are set for June 14 and 4A matches are on June 15.

Action kicks off each night with the girls game at 6 p.m. with the boys match to follow.

Tickets are $5 for adults and $3 for children.

6A East Girls

Goalkeepers: Bailey Ledbetter, Jenks; Hailey Miller, Muskogee.

Defenders: Hannah Berry, Sapulpa; Eden Coffman, Broken Arrow; Kylie Hopkins, Ponca City; Farrin Maples, Bixby; Bailey Nowlin, Jenks; Maria Olmos, Union.

Midfielders: Ashlee Cabbiness, Norman; Kierstin Crowder, Ponca City; Rebecca Garcia, Broken Arrow; Megan Jones, Norman; Faith Lewis, Owasso; Janet Moreno, Enid.

Forwards: Cynthia Armas, Owasso; Sydney Arneson, Edmond Santa Fe; Sophia Atkinson, Bartlesville; Abby Graham, Sapulpa; Jade Gullic, Union; Megan Haines, Jenks.

Coach: Sam Bowers, Owasso.

6A East Boys

Goalkeepers: AJ Franklin, Jenks; Nate Holladay, Norman.

Defenders: Miguel Garcia, Enid; Christian Johnson, Owasso; Francisco Lopez, Union; Tyson Scott, Sapulpa; Noah Shemely, Edmond Santa Fe.

Midfielders: Matthew Brigida, Santa Fe; Alex Garcia, Broken Arrow; Giovanni Herrera, Union; Salvador Maldonado, Bixby; Misael Mendez, Jenks; Avelino Vargas, Norman.

Forwards: Ivan Delgadillo, Enid; Sebastian Hernandez, Broken Arrow; Tanner Johnson, Sapulpa; Nang Khual, Jenks; Nicholas Quiroga, Bixby; Cole Shafer-Ray, Norman.

Coach: Eric Marshall, Jenks.

6A West Girls

Goalkeeprs: Allison Austin, Norman North; Mackinsey Sanders, Deer Creek.

Defenders: Brooklyn Fink, Westmoore; Jordan Freidenbloom, Deer Creek; Madison Koepke, Southmoore; Elise Kraft, Putnam North; Linda Nigg, Deer Creek; Sulema Salazar, Moore.

Midfielders: Elle Abbey, Norman North; Sydney Davenport, Southmoore; Erin Enmark, Yukon; Bayleigh Fink, Westmoore; Ellise Foreman, Mustang; Monika McGee, Moore.

Forwards: Emily Brackett, Edmond Memorial; Kaite Fowler, Norman North; Rebekah George, Choctaw; Myka Heimbach, Yukon; Andrew Martinez, Edmond Memorial; Samantha See, Mustang.

Coach: Raj Folmsbee, Moore.

6A West Boys

Goalkeepers: Elias Diaz, Mustang; Riley Miller, Choctaw.

Defenders: Noah D’Ambrosio, U.S. Grant; Alex Murillo, Mustang; Kyle Owens, Putnam North; TJ Rolfs, Edmond North; Grayson Sykes, Edmond Memorial; Jacob Vaughn, Westmoore.

Midfielders: Jameson Biles, Norman North; Nicholas Brown, Mustang; Sergio Diaz, Deer Creek; Ryan Huerta, Southmoore; Leo Lopez, Putnam City; Ediomo Mbosowo, Edmond North.

Forwards: Julian De Loera, Putnam City; Angel Escobar, Midwest City; Kenneth Gaytan, U.S. Grant; Juan Jimenez, Putnam West; Matthew McLaws, Deer Creek; Tate Tettleton, Norman North.

Coach: Stephen Cookson, U.S. Grant

5A East Girls

Goalkeepers: Wynter Hatcher, Cascia Hall; Elizabeth Monroe, Bishop Kelley.

Defenders: Audrey Collins, Coweta; Carrington Bridges, B.T. Washington; Daniela Marrufo, Memorial; Kelcy Mayes, Metro Christian; Seyton Thomas, Pryor; Cici Yang, East Central.

Midfielders: Patricia Contreras, Collinsville; Lauren Cousins, B.T. Washington; Carson Hazel, Memorial; Hannah Ward, Bishop Kelley; Chloe Tregoning, Bishop Kelley; Aubrey Wolfe, Cascia Hall.

Forwards: Seceda Janowski, Edison; Jennifer Monroy, Durant; Abbie Parish, McAlester; Lauren Ruminer, Durant; Tori Tallent, Will Rogers; Addi Wagner, Cascia Hall.

Honorary: Maranda Ritter, Coweta.

Coach: Justin Schubert, Collinsville

5A East Boys

Goalkeepers: Riley Dunham, Tahlequah; Brennan Whalen, Bishop Kelley.

Defenders: Zac Borrenkott, McAlester; Thomas Gray, Memorial; Dillon Hooper, Coweta; Caudem One Bear, Edison; Ricardo Recendiz, East Central; Dalton Ward, Claremore.

Midfielders: Alberto Esparza, Will Rogers; Tristen Fisher, Edison; Braden Hudgins, Bishop Kelley; Grant King, B.T. Washington; Bernabe Miranda, Tahlequah; Daniel Remington, Memorial.

Forwards: Alexander Ellis, Coweta; Zachary Fennell, Metro Christian; Dax Hayes, B.T. Washington; Luke McHigh, Claremore; Austin Rodgers, Bishop Kelley; Richard Rosales, East Central.

Coach: Connor Whitham, East Central.

5A West Girls

Goalkeeper: Maci Attala, Piedmont; Melany Moran Zamora, Duncan.

Defenders: Ariana Hernandez, Carl Albert; Nikolay McKennis, Lawton Ike; Alondra Navarrete, Santa Fe South; Rylee Orton, Heritage Hall; Lauren Stephenson, Piedmont; Estefani Valenzuela, Guymon.

Midfielders: Kyleigh Bowers, Duncan; Hannah Fannin, Lawton Mac; Lanye Galvan, OKC Northwest; Courtney McEunn, Lawton Ike; Ashlynn McMahon, Piedmont; Becca Ray, Bishop McGuinness.

Forwards: Rosio De La Garza, Guymon; Angel Jacquez, OKC Northwest; Peyton Mesna, Del City; Katelyn Pierce, Bishop McGuinness; Mallory Pursell, Carl Albert; Jessica Sanroman, Santa Fe South.

Coach: Steve Cummins, Bishop McGuinness.

5A West Boys

Goalkeepers: Alexis Leal, Santa Fe South; Tommy Raczhowski, Bishop McGuinness.

Defenders: Eric Cruz, Western Heights; Preston Nelson, Heritage Hall; Chandler Newton, Piedmont; Ernest Rangel, Santa Fe South; Uzziah Urquiza, Guymon; Isaac Vass, Noble.

Midfielders: Antonio Fernandez, Bishop McGuinness; Jairo Gutierrez, Guymon; Rafael Hernandez, OKC Northwest; Jason Maxwell, Noble; Wilmber Mejia, Western Heights; Alistair Swierskasz, Lawton Mac.

Forwards: Conner Carey, Heritage Hall; Uriah Halley, Lawton Ike; Baylor Hendren, Piedmont; Christian Sanroman, Santa Fe South; Daniel Vargas, OKC Northwest; Andrew Wisniewski, Bishop McGuinness.

Coach: Zac Selph, Piedmont

4A East Girls

Goalkeepers: Julia Bruner, Stilwell; Jordan Webster, Hilldale.

Defenders: AnneMarie Favalora, Cushing; Harlie Findley, Oologah; Haylee Fowler, Skiatook; Cailey Norris, Victory Christian; Paige Weiesnbach, Verdigris; Brianna Wubbe, Regent Prep.

Midfielders: Kenzi Carmin, Cushing; Brianna Cox, Wagoner; Grace Crawley, Fort Gibson; Shelby Hubbard, Miami; Natalie Randall, Regent Prep; Jacqueline Smith, Victory Christian.

Forwards: Whitney Cragg, Glenpool; Abby Kiddy, Westville; Aubrey Lecklider, Verdigris; Ariya Regnier, Cushing; Hanna Thompson, Skiatook; Skylar Yocham, Bristow.

Coach: Mike Carmin, Cushing.

4A East Boys

Goalkeepers: Ethyn Willis, Wagoner; Preston Platten, Verdigris.

Defenders: Manuel Camarena, Webster; Blake Faulkner, Fort Gibson; Joshua Haney, Regent Prep; Latham Weaver, Hilldale; Harley Mullins, Glenpool; Hunter Sears, Catoosa.

Midfielders: Daniel Marques, Victory Christian; Jonathan Buskirk, Regent Prep; Max James, Hilldale; Trapper Taylor, Fort Gibson; Garrett Clark, Poteau; Ryan Hackett, Miami.

Forwards: Isaiah Clayton, Webster; Kyson Hardaway, Poteau; Tragen Appelman, Verdigris; Dane Boswell, Victory Christian; Gabriel Gonzalez, Commerce; Luke Hammock, Grove.

Coach: Derek Phillips, Webster.

4A West Girls

Goalkeepers: Haley Holroyd, Bethany; Kaymon Thomas, Harrah.

Defenders: Ivy Abram, Woodward; Kinlie Carpenter, Harrah; Camille Goerend, Weatherford; Mireya Hernandez, Clinton; Hope Short, Elk City; Elizabeth Toal, Bridge Creek.

Midfielders: MacKinsey Funk, Newcastle; Holly Monostori, Elgin; Nadia Santillan, Dove Science; Aneris Soto, Clinton; Kailey Stockton, Crossings Christian; Maggie Wilson, Chickasha.

Forwards: Olivia Baker, Crossings Christian; Zoe DeVecchio, Mount St. Mary; Malia Maple, Harrah; Selena Schmidt, Cache; Amanda Shorman, Ada; Sierra Taylor, Weatherford.

Coaches: Rusty Barnes, Weatherford; Sade Boswell, Harrah.

4A West Boys

Goalkeepers: Andres Fuentes, Crooked Oak; Irwin Salgado, Woodward.

Defenders: Obed Cervantes, Clinton; Dawson Hoedebeck, Madill; Austin Whitlock, Harrah; Eddie Montes, Woodward; Chase Novotny, Chickasha; Brian Whitefield, Weatherford.

Midfielders: Benito Ausley, Bethany; Nalan Kentner, Clinton; Eventz Malaska, Bethany; Isaac Martinez, Madill; Juan Rodarte, Crooked Oak; Ulises Urbina, OKC Southeast.

Forwards: Nate Angiel, Cache; Axel Avila, Chickasha; Brayan Herrera, Weatherford; Will Hoffman, Woodward; Eduardo Morales, OKC Southeast; Coeman Prince, Ada.

Coach: Park Garron, OKC Southeast.

Mike Brown

918-581-8390

mike.brown@tulsaworld.com

Twitter: @mikebrownTW